31.03.2017

0 Komentarzy

ŻYCIE NA EMIGRACJI A ŚMIERĆ BLISKIEJ OSOBY

Śmierć – czy to bliskiego, czy to dalekiego członka rodziny – zawsze wywołuje w nas szereg często zapomnianych już emocji. Każdy inaczej przeżywa stratę ukochanej osoby – partnera życiowego, rodzica, dziadka, dziecka. Pamiętajmy jednak, że śmierć osoby bliskiej jest uważana za najbardziej stresogenne wydarzenie w życiu człowieka. Ważne zatem, aby w takiej sytuacji mieć przy sobie nie tylko osoby, które będą nas pocieszać, ale także specjalistów, którzy pomogą nam przebrnąć przez ten ciężki okres. Niezależnie od tragedii, która nas spotkała, musimy wykazać się zdrowym rozsądkiem i zadbać o „ostatnią” drogę zmarłego.

O jakich kwestiach nie możemy zapomnieć, decydując się na uroczystości pogrzebowe na terenie Wielkiej Brytanii? Podstawowe procedury to:

  1. Odbiór aktu zgonu u odpowiedniego lekarza, a następnie rejestracja zgonu u urzędnika stanu zdrowia. Wymagane dokumenty: akt urodzenia oraz akt ślubu zmarłego, karta medyczna NHS, a także książeczka emerytalna bądź polisa na życie.
  2. Poinformowanie o śmierci następujących instytucji: Urząd Stanu Cywilnego, building society, bank, DVL, Child Benefit Office, biuro opieki społecznej, adwokat, firma ubezpieczeniowa, urząd skarbowy, wydział mieszkaniowy, City Council, poczta, bank, sieci komórkowe, Tv/Internet, Towarzystwa Ubezpieczeniowe z którymi zmarły mógł mieć zawartą umowę, podmiot odpowiedzialny za hipotekę, wierzyciele, dłużnicy pracodawca denata oraz związki zawodowe.
  3. Dopilnowanie zwrotu następujących dokumentów: karta ubezpieczeniowa, karta biblioteczna, karty związane z wykonywanym zawodem, prawo jazdy, paszport, książeczka emerytalna i zasiłkowa.
  4. Po rejestracji śmierci powinniśmy otrzymać Certificate for Burial or Cremation oraz akt rejestracji zgonu tzw. Certificate of Registration of Death (form BD8)

Dopiero spełnienie powyższych kwestii formalnych umożliwia nam przystąpienie do organizacji uroczystości pogrzebowych. I tu pojawia się zasadnicze pytanie: kremacja czy tradycyjny pochówek? Jeśli mieszka się w Polsce wybór pochówku będzie przede wszystkim uzależniony od naszej osobistej opinii lub od życzenia osoby zmarłej, ewentualnie od wysokości kosztów. Na emigracji jednak należy wziąć również pod uwagę konieczność transportu zwłok do Polski, co formalnie nie jest trudne, ale niestety dość kosztowne. Przy tradycyjnym pochówku mówimy tu o kwotach rzędu kilku tysięcy funtów, w przypadku transportu prochów kwoty są dużo niższe. Poza tym, aby móc sprowadzić zwłoki w trumnie musimy zadbać m.in. o rodzaj trumny (dozwolony jest transport tylko w trumnach metalowych), środek transportu (większość linii lotniczych, w tym popularny Ryanair i Wizz Air, dopuszczają jedynie przewóz prochów), a także odpowiedni transport z lotniska do miejsca pochówku. W Polsce na przewóz zwłok koleją, samolotami i statkami każdorazowo wymagane jest uzyskanie zezwolenia od powiatowego inspektora sanitarnego. Przy tradycyjnym transporcie drogowym najlepiej zdać się na wyspecjalizowane firmy pogrzebowe, bowiem przewóz zwłok jest dozwolony jedynie specjalnie do tego celu przeznaczonymi środkami przewozowymi, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Kremacja, czyli taniej, szybciej i …ekologicznie

Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się kremacja. Dlaczego? Powodów jest wiele. Najważniejszym z nich są oczywiście koszty, a także prostsze procedury transportu do Polski. Kremacja czy to w Wielkiej Brytanii czy w Polsce jest dużo tańszą opcją, aniżeli pochówek w trumnie. Dla wielu może być to dość przygnębiające, ale rzeczywistość nie pozostawia złudzeń. Chociaż urna kremacyjna nie kosztuje „symbolicznej złotówki” i tak jest to rozwiązanie znacznie bardziej korzystne pod względem ekonomicznym, a także ekologicznym i (jak twierdzą niektórzy) estetycznym, choć to akurat zależy od preferencji danej osoby.

Warto zauważyć, iż urna w porównaniu do tradycyjnej trumny, ułatwia zagospodarowanie miejsca na cmentarzu – jeden nagrobek pomieści znacznie więcej urn, aniżeli trumien. Wiele osób całkowicie pomija ten aspekt, nie zważając na stale rosnące koszty związane z pogrzebem, a także zapominając o tym, że kremacja jest o wiele bardziej przyjazną formą pochówku dla środowiska naturalnego, niż tradycyjny obrządek.

Pamiętajmy także, że Kościół Katolicki dopuszcza kremacja jako formę pogrzebu, jest ona traktowana przez Watykan na równi z tradycyjnym pochówkiem, co jest istotne z punktu widzenia niejednej polskiej rodziny wychowanej w tradycji chrześcijańskiej.

 

 Decyzja kremacja i co dalej?

Jeśli podejmiemy decyzję o skremowaniu ciała bliskiej osoby musimy skontaktować się z wybranym przez nas krematorium. Na terenie Wielkiej Brytanii działa wiele firm zajmujących się spopielaniem zwłok, najlepiej więc wybrać taką, która zapewni dostarczenie prochów do domu osoby zamawiającej kremację. Pamiętajmy jednak o tym, że krematoria zazwyczaj dostarczają prochy w tymczasowym pojemniku, warto więc wcześniej zaopatrzyć się w wybraną przez nas urnę.

W dzisiejszych czasach do wyboru mamy szeroki wachlarz urn różnego rodzaju, począwszy od tych najbardziej tradycyjnych poprzez urny artystyczne, które mogą odzwierciedlać zainteresowania osoby zmarłej, po urny luksusowe, wykonywane ręcznie z materiałów wysokiej jakości. Dokonując wyboru warto więc zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale i jakość zamawianego produktu. W gąszczu ofert trudno jednak zdecydować się na to co dla nas najlepsze, najkorzystniej więc postawić na firmę, która do klienta podejdzie w sposób indywidualny i kompleksowy. Gregspol Ltd jest firmą działającą w regionie Midlands, ale do swoich klientów dociera na terenie całej Wielkiej Brytanii. Ich oferta skierowana jest przede wszystkim do osób, które cenią unikatowe i niepowtarzalne wyroby, a także tych które potrafią dostrzec piękno w przedmiotach ręcznie wykonanych. W ich ofercie nie brakuje urn artystycznych albo takich, które zostaną wykonane według indywidualnego projektu stworzonego przez osobę zamawiającą.

Dla wygody swoich klientów firma Gregspol Ltd stworzyła stronę internetową www.coffinsupplies.co.uk na której można zapoznać się z pełną ofertą urn, a także przeczytać czym jest kremacja, poznać jej rys historyczny i dowiedzieć się jak wybrać rozmiar urny odpowiedni do naszych potrzeb. Warto przy tym podkreślić, że firma w swej ofercie posiada nie tylko urny dla osób dorosłych i dzieci, ale także dla zwierząt.

Firma Gregspol wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów powiększyła swoją ofertę o wyroby biżuteryjne tzw. keepsake urns, które służą do przechowywania małej ilości prochów zmarłej osoby. Jest to z całą pewnością unikatowa pamiątka, którą możemy mieć zawsze przy sobie.

Ceny urn są zróżnicowane i zależne od materiału, z którego zostały wykonane, a także od indywidualnych potrzeb danego klienta. Co jednak istotne każda zakupiona przez nas urna, zostanie bezpłatnie dostarczona do domu osoby zamawiającej.

 

Anna Chojnacka – Merza

Komentarze