13.01.2017

0 Komentarzy

ZMIANY W DODATKACH NA OPIEKĘ NAD DZIEĆMI W 2017 ROKU

Childcare Vouchers zakładają uruchomienie wielu korzyści, takich jak programy dla wszystkich typów organizacji, łatwe, elastyczne i efektywne usługi dla pracodawców, pracujących rodziców oraz instytucji wspomagających opiekę nad dziećmi.

Nowy system opieki zostanie wprowadzony na początku 2017 roku. Jego wprowadzenie opóźniło się o dwa lata z powodu prowokacji prawnej grupy dostarczającej vouchery. Nowy program ma zastąpić obecne bony na opiekę (znane pod nazwą Employer-Supported Childcare), które są oferowane przez pracodawców oraz opłacane z wynagrodzenia pracownika. Tax-Free Childcare to nowa polityka zwolniona od podatków. Rodziny, które będą uprawnione do skorzystania z bonów w 2017 roku otrzymają 20% dotacji na poniesione koszty związane z opieką nad dziećmi, maksymalnie £ 2000 rocznie na dziecko. Rodzice dokonują wpłat na konto dostawcy –  National Savings & Investments. Podobnie jak w przypadku dotychczasowego systemu, pieniądze mogą być przeznaczone wyłącznie na opiekę regulowaną. Childcare Vouchers nie są opłacane przez „salary sacrifice”, a ich dostępność nie zależy od pracodawcy.

Celem nowego systemu jest usprawnienie procesu otrzymywania bonów na opiekę i łatwiejszy dostęp do wsparcia wychowawczego. Oto pięć kluczowych rzeczy, które należy wiedzieć o nowym systemie:

 • należy się zarejestrować w urzędzie i otworzyć konto internetowe
 • rząd będzie wpłacał pieniądze na konto w ratach 20 – 80 p, aż do wysokości £ 2000 rocznie na dziecko
 • należy potwierdzić swoje uprawnienia co trzy miesiące
 • niezbędne jest oddzielne konto dla każdego dziecka (nie ma ograniczeń co do liczby dzieci, na które można się ubiegać o dofinansowanie)
 • możesz wycofać swoje pieniądze z konta, ale odpowiednia kwota zostanie przelana na konto rządu w tym samym czasie

Na to konto możesz również wpłacać pieniądze dla dziecka sam lub mogą to robić członkowie rodziny, np. dziadkowie.

 

preschool-1290823_960_720

Co nowego pojawi się w systemie dodatków do opieki nad dziećmi w 2017 roku?

 • tylko jeden rodzic będzie mógł otworzyć konto – ale obydwoje rodzice muszą zarabiać (chyba, że drugi rodzic jest opiekunem i otrzymuje dodatek pielęgnacyjny lub składkowy Employment and Support Allowance)
 • trzeba pracować co najmniej osiem godzin tygodniowo na płacy minimalnej – lub zarabiać około 50 £ tygodniowo
 • maksymalne dochody mogą wynosić do £ 150000
 • dofinansowanie jest dostępne dla rodziców pracujących na własny rachunek
 • jeśli zakwalifikujesz się do programu przed podjęciem płatnego urlopu rodzicielskiego, można nadal korzystać z dofinansowania podczas okresu wolnego
 • dofinansowania nie otrzymają rodziny, w których pracuje tylko jedno z rodziców (chyba, że drugi rodzic jest opiekunem i otrzymuje dodatku pielęgnacyjny lub składkowy Employment and Support Allowance)
 • o kwalifikację do programu mogą ubiegać się rodzice na płatnym zwolnieniu chorobowym, płatnym urlopie macierzyńskim, nieodpłatnym urlopie tacierzyńskim i adopcyjnym
 • rozszerzone uprawnienia dla rodziców pracujących na własny rachunek, z pewną swobodą na zarabianiu na różnych poziomach w okresie początków firmy

 

Ograniczeniem korzystania z programu jest wiek dziecka. Na początku skorzystać mogą rodzice dzieci poniżej 5 roku życia. W ciągu pierwszego roku działania programu, ma być rozszerzona pomoc dla rodzin z dziećmi poniżej 12 roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych górna granica wieku to 17 lat. Zapisy możliwe będą z chwilą wprowadzenia nowego systemu. Najpierw zgłoszenia będą przyjmowane wyłącznie uwzględniają dzieci do 5 roku życia, z czasem rozszerzając się na wszystkie osoby do 12 roku życia. Nie można ubiegać się o wsparcie jednocześnie w obydwóch systemach: starym i nowym. Nowy program nie obejmie żłobków w miejscu pracy. Jeśli korzystasz z  Employer Supported Childcare możesz korzystać z niego tak długo, jak oferują Ci pomoc. Zapisy do tego programu zostaną zamknięte wraz z wprowadzeniem nowego systemu.

 

cash-1342228_960_720

Tax-Free Childcare w porównaniu z Childcare Vouchers zwiększają łączne pokrywane koszty z £ 6000 do £ 10000 na każde dziecko rocznie. Dodatkowo maksymalne łączne oszczędności mogą wynosić do £ 2000 rocznie, w porównaniu z £ 933 w ramach obecnego systemu. Według rządu para pracująca z jednym dzieckiem otrzyma o £ 134 rocznie więcej w ramach nowego systemu, podczas gdy jeden rodzic z trójką dzieci może ubiegać się o 5067 £ więcej niż w ramach obecnego systemu. Jednak w zależności od okoliczności, niektórzy rodzice mogą stracić na nowym systemie. Osoby, które wykazują niższe koszty opieki nad dzieckiem mogą otrzymać mniejszą pomoc niż dotychczas. Jeśli należysz do tej grupy rodziców porozmawiaj z pracodawcą, czy zamierza kontynuować oferowane warunki po zmianie systemu w 2017 roku. Dodatkowo na terenie całego kraju działa infolinia, na której można uzyskać pomoc dotyczącą problemów finansowych rodziny.

 

 

Aby uzyskać dostęp do Childcare Vouchers trzeba je zarezerwować za pośrednictwem swojego pracodawcy. Najlepiej jest skontaktować się z działem zasobów ludzkich, aby dowiedzieć się jak to działa w konkretnej firmie. Jeśli pracodawca nie oferuje takiej usługi, powinieneś móc kupić je na własną rękę bez względu na to czy pracujesz w pełnym, czy niepełnym wymiarze godzin. Osoby pracujące na własny rachunek i freelancerzy mogą nabyć bony poprzez Limited Company. Firmy mogą mieć swój własny system nabywania bonów lub mogą korzystać z dostępnych na rynku ofert typu: Kiddivouchers, Employersforchildcare, Edenred lub Computershare Voucher Services. Jeśli obecnie korzystasz z ulg podatkowych związanych z opieką nad dziećmi, sprawdź czy rejestracja nowych bonów nie zmieni Twojej sytuacji podatkowej. W niektórych przypadkach może być to zmiana na gorsze.

Większość pracodawców oferujących childcare vouchers robi to za pomocą „ salary sacrifice”, czyli wynagrodzenie zostaje zmniejszone o kwotę, która jest przeznaczona na bony. Kwota ta jest odjęta przed odliczeniem podatków i ubezpieczenia społecznego. Obecnie można ubiegać się o kwotę do £ 55 tygodniowo lub £ 243 miesięcznie. Jeśli jesteś płatnikiem wyższej stawki podatku (40%), możesz ubiegać się o obniżoną stawkę £ 28 tygodniowo, £ 124 miesięcznie. Dla opodatkowanych w wysokości 50% kwota ta wynosi £ 22 na tydzień lub £ 97 na miesiąc. To ograniczenie nie uwzględnia ilości dzieci, jedynym ograniczeniem jest ilość osób pracujących. W przypadku dwójki rodziców można dostać do £ 110 z bonów w tygodniu w sumie. Dostęp do childcare vouchers można uzyskać w tradycyjnej wersji papierowej u pracodawcy lub w wersji elektronicznej. To pracodawca zwraca się bezpośrednio do dostawcy bonów. Po wstępnej konfiguracji systemu, może być opóźnienie w otrzymaniu kuponów, nawet jeśli pieniądze zostały pobrane z pensji.

 

midlands-ogloszenia-do-artykulow

 

 

Wsparcie na opiekę nad dzieckiem – za pośrednictwem Tax-Free Childcare lub Childcare Vouchers – może być użyte również dla dzieci starszych, dopóki nie skończą 15 lat, w zależności od tego kiedy przypadają urodziny. W ramach nowego systemu górna granica wieku została obniżona do 12 lat. Oficjalnie dziecko kwalifikuje się korzystania z programu do pierwszej soboty po 1 września po ukończeniu 15 lub 12 roku życia. Bonów można użyć w żłobkach, przedszkolach, czy dla opiekunek. Wykorzystać je można także na zajęcia pozalekcyjne, czy opiekę nad dziećmi podczas wakacji. Na stronach internetowych można znaleźć lokalne firmy, które świadczą usługi w oparciu o bony.

Jeśli pracodawca zapewnia opiekę nad dziećmi lub ma to zakontraktowane poza miejscem pracy lub wewnątrz budynku, potrącona kwota pozostaje taka sama, jaką płacisz za opiekę nad dzieckiem w ramach bonów. Twój pracodawca może zaoferować Ci dodatkowe wsparcie jako bon wychowawczy, ale szczegóły są indywidualne dla każdej firmy. Ponadto nie trzeba wykorzystać bonów opieki nad dziećmi w tygodniu lub miesiącu, w którym je otrzymasz. Mają długą datę ważności, więc można je zostawić do późniejszego wykorzystania – na przykład zapisując dziecko na letnią szkołę lub pozostawić na czas, gdy koszty są wyższe niż normalnie (początek roku szkolnego). Głównym kryterium przy użyciu childcar vouchers jest usługodawca, który musi być zarejestrowany w Ofsted (Biuro Standardów w Edukacji, usług dla dzieci i umiejętności). Dostawca  musi także wyrazić zgodę na otrzymywanie płatności lub niepełny wymiar płatności za pomocą kuponów i zawrzeć umowę z pracodawcą. Czy dana firma spełnia te kryteria zazwyczaj można dowiedzieć się bezpośrednio w placówce. Można też uzyskać takie informacje dzwoniąc do lokalnych Families Information Services. Wszystkie dane można także uzyskać na stronie internetowej Krajowego Stowarzyszenia Families Information Services lub dzwoniąc pod numer 0800 234 6346. Wszyscy zarejestrowani dostawcy opieki nad dziećmi otrzymują niepowtarzalny numer referencyjny (który pojawia się na ich najnowszym certyfikacie rejestracyjnym) i można sprawdzić, czy ich rejestracja jest nadal ważna przez Ofsted 0845 640 4040 lub odwiedzając www.ofsted.gov.uk.

 

Komentarze