14.02.2017

0 Komentarzy

O CO CHODZI W WIRTUALNYCH PIENIĄDZACH?

Bitcoin-złotem 2017 roku?

Nieustannie media atakują nas pytaniami czy Bitcoin wyprze tradycyjny pieniądz,  czy banki powinny się obawiać technologii blockchain, a nawet czy wzrost zainteresowania kryptowalutami, nie jest zagrożeniem dla instytucji finansowych na świecie? Ale tak naprawdę mało kto wie czym są te  „demony XXI wieku”. Co tak naprawdę my wiemy o tych tematach? Dlatego postanowiłem odrobinę przybliżyć Wam ten temat, bo najgorszym problemem współczesnego świata jest brak rzetelnego źródła informacji. Czas to zmienić.

 

A zatem czym jest „ten” słynny Bitcoin?

Bitcoin to kryptowaluta (wirtualna waluta, nie posiadająca formy materialnej), która została wprowadzona w 2009 roku przez niejakiego Satoshi Nakamoto. Jednak do dziś nie wiemy, kto tak naprawdę kryje się pod tym pseudonimem. Chodzą plotki, że może być to Japończyk, Kanadyjczyk, a nawet grupa programistów z Polski. Chyba nigdy nie będzie co do tego pewności na sto procent.

 

Zapytacie zapewne co takiego sprawia, że Bitcoin staje się taki „modny” i traktowany jest jako rewolucję w systemie finansowym ( i nie rzadko jako zagrożenie dla obecnego systemu).

Możemy zacząć od tego, że jest to waluta zdecentralizowana, czyli niezależna od instytucji finansowych, niezależna od banków, rządów oraz innych instytucji. Może istnieć wszędzie tam gdzie możliwy jest dostęp do internetu i nie zna granic. Powoduje to, że możesz go przesłać błyskawicznie z jednego końca świata na drugi, bez ogromnych opłat (często nawet z miejsc, gdzie są problemy z dostępem do banków).

bitcoin-1368256_1920

Bitcoin działa w systemie P2P (peer-to-peer) czyli jest wysyłany od użytkownika do użytkownika bez jakichkolwiek pośredników, co powoduje, że przez nikogo nie jest kontrolowany, ani nikt nie sprawuje nad nim władzy. Jest tworzona przez ludzi dla ludzi.

 

Jest również w pełni anonimowy. Przy zakładaniu tzw. portfela ( co trwa około minuty)  jedynymi danymi jakie podajemy jest adres e-mail i hasło. W zamian dostajemy identyfikator logowania, który składa się z liter, cyfr i innych znaków. Zapisanie go jak i hasła jest niezwykle istotne, gdyż nie ma możliwości odzyskania go, gdyż te dane nie są nigdzie zapisywane ( nie ma funkcji przypomnienia hasła istniejącej na wielu portalach). Po zagubieniu danych do logowania tracimy portfel, a co za tym idzie i bitcoiny na nim się znajdujące. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa Twoje pieniądze nie mogą być skonfiskowane przez „siły wyższe” jak np. banki, rząd, a także komorników.

 

Jest on odporny na inflacje. Nie ma możliwości  dodrukowania jak normalnych pieniędzy. Jego ilość jest ograniczona do 21 milionów, a kolejne bitcoiny pojawiają się na rynku co 10 minut w procesie zwanym kopaniem (polegającym na wykonaniu obliczeń kryptograficznych polegającym na szyfrowaniu transakcji pozwalających na poprawne działanie sieci bitcoina).

 

A jakby tak nie płacić za przelewanie pieniędzy i nie tracić na różnicy kursu lub płacić niewielkie kwoty (naprawdę niewielkie) ?

Jesteśmy w dobrym miejscu, gdyż są one darmowe albo kosztują maksymalnie do kilkunastu centów dolara ( czyli jakichś kilkudziesięciu groszy ) za przelew w obojętnie jakie miejsce na świecie i jakiejkolwiek kwoty.  Spowodowane jest to brakiem pośredników w transakcjach.

 

Na dodatek cały system jest bardzo prosty. Założenie portfela jest błyskawiczne i nie powinno sprawiać problemu nikomu kto posiada nawet podstawowe umiejętności w obsłudze komputera lub/i innych urządzeń mobilnych (telefonu, tableta itp.). Także zrobienie przelewu jest banalnie proste. Wymaga znajomości jedynie adresu portfela nadawcy (nie mylić z identyfikatorem logowania) lub QR Code i kwoty do przelewu (wyrażanej w bitcoinie lub dolarach).

 

Nie można zapomnieć o tym, że nie ma możliwości anulowania lub zwrotu transakcji wykonanej przez użytkownika. Co dla mnie jest wielką zaletą transakcji, gdyż nikt po kilku dniach nie ma możliwości rezygnacji z transakcji. Jedyną możliwością otrzymania zwrotu od nadawcy swoich bitcoinów jest dogadanie się z nim i odesłanie przez niego ich na nasz adres portfela.

 

We accept bitcoins Business cards with rounded corners. Stack of blank horizontal business cards propped up another.

Podsumowując w punktach dlaczego warto używać bitcoina?

– niskie koszty przelewów;

– krótki czas trwania przelewów;

– anonimowość;

– brak pośredników;

– odporność na inflacje;

– prostota w użyciu;

– brak możliwości zwrotów;

– bezpieczeństwo;

– ogólna dostępność;

 

 

Zatem jak wiemy, czym jest Bitcoin i dlaczego warto go używać, teraz odpowiedzmy na pytanie jak go używać?

 

Już wiemy jak wyglądają przelewy, ale skąd pozyskać nasze pierwsze „monety”?

 

Opowiem Wam o sytuacji w dwóch krajach, z którymi jesteśmy związani: Polską i Wielką Brytanią.

 

W Polsce sytuacja wygląda dość prosto. Na rynku istnieje kilka, może kilkanaście stron, na których możecie zakupić bitcoiny za złotówki i ilość tych stron się zwiększa. Jak zawsze polecam dowiedzieć się od kogoś zaufanego, którym warto zaufać i sprawdzać kurs bitcoina ( bo mimo, że to ten sam Bitcoin cena może się różnić w zależności od strony). Ja ze swojego doświadczenia mogę polecić takie  jak: bitbay.net, bitmarket.pl czy bitmarket24.pl. Używam ich i jestem z nich bardzo zadowolony. Przy rejestracji na każdym z nich potrzebne jest podanie danych osobowych, a także weryfikacja konta zdjęciem dokumentu tożsamości ( jak na każdym portalu związanym z przepływem pieniędzy). Możemy  na nie wpłacać pieniądze najczęściej przelewem, a czasami także i kartą.

 

Ale co zrobić kiedy już mamy te bitcoiny? Jak z nich korzystać?

 

Możemy nimi płacić w różnych miejscach. Istnieje kilka map, które pokazują te miejsca.

Możemy także przy użyciu stronu Inpay.pl płacić rachunki za pomocą bitcoina, doładować telefon, a także wybrać gotówkę w bankomatach znajdujących się w wielu miejscach (bankomaty Euronetu).

Możemy także płacić na wielu portalach w internecie i mieć bezpośredni dostęp do usług.

 

A jak sprawa wygląda w Wielkiej Brytanii?

 

Dość podobnie. Istnieje kilka stron, na których możemy kupić „monety” za pomocą funtów. Z takich, których ja używam lub, o których słyszałem to coinfloor.co.uk i coinbase.com

Zakładanie konta i przelewy podobnie jak w Polsce.

 

Co do używania bitcoinów polecam stronę cryptopay.me, na której możemy zamówić kartę, z której możemy wybierać pieniądze w każdym bankomacie i płacić normalnie w sklepach jak normalną kartą.

 

Bezpieczeństwo i zagrożenia

 

Musicie wziąć pod uwagę, że kurs bitcoina może się dynamicznie zmieniać Mieliśmy tego przykład w ciągu ostatnich dni i przed tym niestety sie nie obronimy.

Jest to zależne od wielu czynników. Natomiast uważam, że mimo chwilowych spadków będzie on sukcesywnie szedł do góry, z powodu rosnącego nim zainteresowania.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo  nie polecam przetrzymywania dużych ilości bitcoinów na portfelach tudzież giełdach. Niestety w związku z rosnącym zainteresowaniem kryptowalutami rośnie grupa hakerów, którzy chcą nam te bitcoiny ukraść. Dlatego sposoby by się przed nimi zabezpieczyć to na przykład:

 

-nieprzetrzymywanie na komputerze, badź e-mailu identyfikatora portfela oraz hasła;

-inwestowanie bitcoinów ( np. w biznesy online) i wybieranie jedynie tego co potrzebujemy (utrzymywanie bitcoinów w ruchu);

-wysyłanie bitcoinów w tryb offline, tworzenie tzw. paper wallet;

-użycie trezora, czyli urządzenie wielkości pendrive, gdzie offline przechowuje się nasze bitcoiny.

 

I to już chyba na tyle takiej podstawowej wiedzy, na temat bitcoinów. Jeśli macie dodatkowe pytania zapraszam do kontaktu ze mną na moim facebooku. Jeśli artykuł znajdzie zainteresowanie, może w przyszłości powstaną kolejne artykuły o bitcoinie lub innych możliwościach jakie daje nam XXI wiek.

 

 

Piotr Rejak

Lider w Akademii Milionerów, współzałożyciel AM w Birmingham.

Miłośnik bitcoina i kryptowalut, nowych technologii, podróży oraz rozwoju osobistego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze