17.03.2017

0 Komentarzy

GOVERNMENT GATEWAY – CO TO TAKIEGO?

Government Gateway to 12-cyfrowy numer służący jako państwowy system weryfikacji obywateli. System cyfryzacji w Wielkiej Brytanii jest zaawansowany i kolejne urzędy wprowadzają możliwość elektronicznego załatwienia spraw. By móc to zrobić w sposób bezpieczny, system musi mieć pewność, że to właśnie my złożyliśmy dany wniosek a nie osoba postronna.

Jeśli jesteśmy nowymi użytkownikami powinniśmy się udać na stronę Government Gateway w celu rejestracji (http://www.gateway.gov.uk/). Zostaniemy poproszeni o podanie naszych danych osobowych takich jak imię, nazwisko, numer ubezpieczenie (National Insurance) oraz stworzyć własne hasło, musimy się również zarejestrować do użycia przynajmniej jednego z dostępnych serwisów, np. self-assesment. Warto wspomnieć, że numer wydaje się zarówno dla osób prawnych i fizycznych. Oznacza to że będziemy mieli dwa oddzielne numery dla siebie i dla firm, tu uwaga, rozliczenie samozatrudnienia jest części usług dla osób indywidualnych.

Różne urzędy mają różne procedury aby móc korzystać z ich usług online. Niektóre wymagają tylko prostych rejestracji i potwierdzenia adresu mailowego, inne w których dostęp osób niepowołanych może mieć dużo poważniejsze konsekwencje, wysyłają dodatkowy kod aktywacyjny na nasz domowy adres, taki kod który musi być użyty w ciągu 28 dni od wystawienia albo traci ważność.

Należy pamiętać aby tworzone hasła były odpowiednio trudne ale takie które będziemy w stanie pamiętać, odzyskiwanie numeru Government Gateway oraz utraconego hasła nie są proste. To również zależy od tego czy dane o nas przetrzymywane w systemie są aktualne, jeśli tak, może być możliwość odzyskania hasła online, używając naszego adresu mailowego lub numeru komórki. Jednak jeśli nasze dane nie są aktualne czeka nas telefoniczna rozmowa z pracownikiem urzędu z których usług korzystaliśmy i odpowiadanie na szereg osobistych pytań.

HMRC

Nazw wszystkich organizacji które korzystają z systemu Government Gateway jest zbyt wiele by je wymienić, dlatego skupimy się na tych z których korzystamy najczęściej. Na pierwszym miejscu należy wymienić angielski urząd skarbowy (Her Majesty Revenue and Customes, HMRC). Używając jednego zestawu do logowania możemy skorzystać z szerokiego zakresu serwisów zarówno niezbędnych dla osób indywidualnych oraz dla firm, takich jak rozliczenie roczne, rozliczenie VAT oraz wiele innych narzędzi służących do składania informacji do HMRC. Możemy zalogować się do naszego osobistego konta podatkowego gdzie możemy uzyskać informacji o terminach składania dokumentów które nas dotyczą, należności które mamy do opłacenia. Ponadto obecnie można korzystać z tego systemu aby uaktualniać swoje dane i dochody jeśli pobieramy Tax Credits czyli dofinansowanie dla osób mało zarabiających. Ci którzy pobierają tego typu zasiłki wiedzą jak trudno jest nieraz się do nich dodzwonić, potrafi to trwać nawet godzinę, później szereg pytań, rejestrując się online znacznie ułatwiamy sobie życie. Możemy również sprawdzić jaka jest prognozowana emerytura i kiedy będziemy mogli ją otrzymać, złożyć dodatkowe dokumenty dotyczące Child Benefit oraz inne. To do HMRC rejestracja i logowanie jest najbardziej skomplikowane, wymagane jest podanie danych, następnie otrzymanie hasła dostępu pocztę i jego aktualizacja. Ponadto przy każdym logowaniu system wysyła nam wiadomość tekstową na numer telefonu zarejestrowany w systemie z jednorazowym kodem weryfikacyjnym który musimy wpisać aby móc wejść na nasz portal.

Job Centre Plus

Government Gateway może być znany osobom które już korzystają z portalu Universal Jobmatch w poszukiwaniu pracy. Używa on tego samego, państwowego systemu z tym samym loginem i hasłem, musimy podać i zweryfikować pewne informacje przy pierwszym logowaniu ale system automatycznie rozpoznaje z kim ma do czynienia.

Small Claim Court

Small Claim Court to sąd roszczeń małych jest to sąd cywilny zajmujący się pozwami składanymi przez firmy i osoby, najprostszą jego formą jest Money Claim Online, system służący do składania wniosków sądowych za pośrednictwem Internetu. Jednak by móc złożyć taki wniosek należy posiadać Government Gateway. Użycie portalu do złożenia pozwu jest proste, zapewnia, że przekazywanie dokumentów odbywa się natychmiastowo, oraz, co istotne, tańsze. Osoby które składają wniosek online płacą mniejszą opłatę niż Ci którzy robią to na piśmie. Na temat procesów sądowych będziemy pisać więcej w nadchodzących wydaniach.

Urząd komunikacji (DVLA)

Obecnie można  również korzystać z systemu Government Gateway do składania wniosków i aplikacji do DVLA, jeśli zgubiliśmy nasze prawo jazdy, chcemy je wymienić, lub zmienić na nim adres możemy to zrobić za pośrednictwem strony internetowej DVLA. Po złożeniu aplikacji będziemy mogli śledzić online na jakim etapie jest ona wykonana.

Więcej informacji na temat Government Gateway oraz dostępnych przy jego użyciu serwisów możecie znaleźć na portalu www.gov.uk.

Zapraszamy do czytania naszych kolejnych artykułów w których będziemy wyjaśniać w jaki sposób korzystać z powodzeniem z instytucji w Wielkiej Brytanii.

Jeśli macie Państwo konkretny problem na które chcielibyście otrzymać pomoc to prosimy o przesłanie ich mailem na redakcja@midlands.pl.

 

Jakub Sacharczuk

Tłumacz policyjno-sądowy wykształcony Wielkiej Brytanii i od 8 lat prowadzący praktykę w Birmingham. Posiada biuro tłumaczeń Translation Ofis Ltd zajmujące się dostarczaniem usług tłumaczeń ustnych i pisemnych oraz biuro doradcze Polish Advice Hub znajdujące się w Polish Millennium House w Birmingham. Rozwiązuje problemy skomplikowane wymagające, indywidualnego podejścia, czasu i wiedzy. Kontakt info@translationofis.co.uk lub 07592522036

 

Komentarze