04.03.2017

0 Komentarzy

”DOBRA ZMIANA” W ANGIELSKIM SYSTEMIE EMERYTALNYM

 W poprzednim artykule poświęconym systemowi emerytalnemu w UK (czytaj tutaj) pisaliśmy, że przyjrzymy się bliżej reformie emerytalnej, jaka miała miejsce w Kwietniu 2016 roku. Każda zmiana – zwłaszcza w kwestiach społecznych i socjalnych – poddawana jest głębokim analizom, które wykazują wady i zalety proponowanych modyfikacji. Zazwyczaj wiążą się one z kluczowym zagadnieniem:, kto skorzysta, a kto straci na kolejnej reformie rządu?

 

Niestety, mimo zapewnień brytyjskiego rządu, że reforma emerytalna z kwietnia 2016 r. będzie korzystniejsza dla każdego obecnego i przyszłego emeryta, w praktyce może okazać się, że spora grupa uprawnionych do zasiłku emerytalnego obywateli, na najnowszej reformie straci. Na czym polegają zmiany, które obejmą wszystkich kobiet urodzonych po 6 kwietnia 1953 r. i wszystkich mężczyzn urodzonych po 6 kwietnia 1951 r.?

Przede wszystkim kwota podstawowa zasiłku emerytalnego plus dodatków gwarantowanych na zasadzie wyrównania zostaje zamieniona na jedną ryczałtową bazę ( flat – rate). Nowa emerytura konsoliduje tzw. state second pension oraz plan zgromadzonych dodatkowo oszczędności dzięki kontrybucjom pracodawców, czym faktycznie nieco zwiększa tygodniową wypłatę. New State Pension wynosi według nowej ustawy 155,65 funtów tygodniowo i będzie wzrastał wraz z inflacją. Zwiększyła się jednakże liczba lat koniecznych do zdobycia pełnej emerytury – obecnie jest to 35 lat, a podstawą do kwalifikacji do częściowej emerytury jest aktualnie10 lat pracy zawodowej. Okresy te nie muszą być nieprzerwane. Wcześniej to minimum nie obowiązywało, więc – według szacunków BBC – aż 70 tys. obywateli obecnie mogłoby nie kwalifikować się do żadnej formy emerytury. To są niewątpliwie ciemne strony ostatniej reformy. Teoretycznie stracić też mogą pracownicy NHS, nauczyciele, policjanci i pracownicy sił zbrojnych, którzy byli zatrudnieni na starych zasadach przed 6 kwietnia 2016 r. i nie obejmował ich tzw. second tier state pension, z racji pracy w tzw. sektorze publicznym. Pojęcie zwane „contracted – out” po zmianach przestaje istnieć i wzrośnie w takich wypadkach standardowa składka na National Insurance.  Szacunkowe wyliczenia wskazują, że ponad milion osób z tych dziedzin zatrudnienia będzie otrzymywało około 86% wartości pełnego zasiłku emerytalnego. W tym miejscu jednak nadal trwają prace i pojawiają się kolejne propozycje, także ze strony związków zawodowych, które aktywnie występują w kwestii zabezpieczenia przyszłych emerytur.

Dla Polaków, którzy pracują w Wielkiej Brytanii, a myślą na przykład o powrocie do kraju po przepracowaniu pewnego okresu, nowe przepisy mogą być istotne – zwłaszcza w zakresie koniecznego minimum przepracowania 10 lat. Wszelkie zasady dotyczące jednak prawa do pobierania angielskiej emerytury stoją obecnie pod wielkim znakiem zapytania. Póki Wielka Brytania pozostaje członkiem Unii Europejskiej obowiązują umowy wzajemne w zakresie transferu środków za ubezpieczenie społeczne i wypłat świadczeń, ale kolejne dwa lata pokażą w jaką stronę zmierzać będą plany rządów obydwu krajów. Niewątpliwie konieczne będą dodatkowe umowy i renegocjacje, które – w zależności od dobrej woli stron – znacznie mogą wpłynąć na wysokość przyszłych emerytur czynnych obecnie zawodowo Polaków. Polskie oddziały ZUS w kolejnych „Powrotnikach” także nie przynoszą rozstrzygających odpowiedzi.

Emerytura w UK – podobnie jak w Polsce – mimo niewielkiego wzrostu nie zapewni raczej bardzo komfortowego życia, o ile nie posiada się innych form zabezpieczenia, np. w postaci nieruchomości. Spora część społeczeństwa brytyjskiego przez aktywne lata pracy zdołała spłacić nawet dwa kredyty za dom, w jednym mieszkając, drugi traktując jako lokatę kapitału. Najbardziej jednak konwencjonalnym rozwiązaniem są dodatkowe, prywatne filary emerytalne, które cieszą się na Wyspach sporym powodzeniem. Zwłaszcza, że na kolejną reformę i ewentualne podwyżki mieszkańcy Anglii raczej szybko liczyć nie mogą. Przyrost demograficzny sprawia, że budżet emerytalny jest w Wielkiej Brytanii stabilny i wypłacalny, ale ostatnie dane Pensions Policy Institute wskazują, że liczba przyszłych emerytów będzie również rosła, średnio zwiększając się o procent co 10 lat. Wydłużenie czasu życia to oczywiście optymistyczna wiadomość, ale jednocześnie wskazówka do alarmu dla każdego, kto myśli o przyszłości. Już dziś na emeryturze średnio żyje się ok. 23 lat, więc warto pamiętać, że ten okres powinien być czasem zbierania plonów i odpoczynku, a nie martwienia się o kolejny sezon grzewczy.

Oczywiście, najlepiej rozpocząć odkładanie na przyszłą emeryturę już od momentu podjęcia pierwszej pracy, ale wiadomo, że myślenie o emeryturze zazwyczaj pojawia się około 40 r. życia, gdy osiągany jest już pewien pułap zawodowej stabilizacji. W Wielkiej Brytanii najbardziej popularne są „Pension funds” ( Fundusze emerytalne), które – w zależności od warunków umowy – gwarantują średnio, przy odkładaniu ponad 100 f. miesięcznie od 30 roku życia, nawet 8-10 tys. funtów rocznie po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zgromadzony kapitał można wypłacić także jednorazowo, ale najczęściej wówczas płaci się podatek od zgromadzonych oszczędności.

Bardziej elastycznym rozwiązaniem, które zyskuje większą ilość zainteresowanych w ostatnich latach jest tzw. Individual Saving Account ( Indywidualne Konto Oszczędnościowe), zakładające różne wpłaty w dowolnych – nawet kwartalnych okresach – i zwolnione jest od dodatkowego podatku do pewnej kwoty.

Sposobów na oszczędzanie jest wiele i warto pamiętać o tym, nawet jeśli nie chcemy wiązać się umową z typowym funduszem emerytalnym. Kiedy jednak mamy już stałą pracę i nie będzie dla nas wielkim obciążeniem stworzenie nawet najprostszego, własnego planu oszczędzania ( chociażby za pomocą drugiego, „nietykalnego” konta bankowego czy lokaty) nie wahajmy się. Czas płynie szybko, a niezależnie od miejsca, w którym będziemy decydowali się spędzić swoją emeryturę – liczenie wyłącznie na opiekę państwa może okazać się w szerszej perspektywie naiwne.

 

 

OGŁOSZENIA Z CAŁEGO REGIONU MIDLANDS ZEBRANE W JEDNYM MIEJSCU:

Midlands-Ogloszenia-do-artykulow

 

Komentarze